Перший чемпіонський сезон «Буковини»
Після завершення сезону – 81 чернівчани залишилися без кількох гравців. Донецький «Шахтар» запросив воротаря Володимира Нікітіна, Юрій Ковба став гравцем вінницької «Ниви». Натомість повернувся з одеського «Чорноморця» Валерій Богуславський, з’явився у чернівецькій команді вихованець буковинського футболу, нападник Віктор Олійник («Фрунзенець», Суми). У воротах «Буковини» Нікітіна замінив талановитий 17 – річний голкіпер Геннадій Савко.
За підсумками першого кола чернівецька «Буковина» посідала другу сходинку – 32 очка. А лідирував павлоградський «Колос». У другому колі чернівчани переграли «Колос» із рахунком 3:0. Три м’ячі у ворота суперника забив Віктор Олійник. Невдовзі підопічні Олександра Павленка здобула чемпіонське звання. Чернівецька команда забила найбільше голів – 71. За це буковинці отримали «Рубіновий кубок».
На жаль, у турнірі за вихід у першу союзну лігу чернівчани виступили невдало. Наші земляки поступилися у двох поєдинках білоруській команді «Дніпро» (Могильов) – 1:2, 1:2 та поділили очки з самаркандським «Динамо» - 3:2, 0:4.
У сезоні – 82 ворота «Буковини» захищали Геннадій Савко та Василь Мудрей. Геннадій був обдарованим голкіпером. У 1983 році Савко залишив «Буковину». Після цього буковинець виступав у одеському СКА, команді «Зірка» (Джизак), дублі одеського «Чорноморця», миколаївському «Суднобудівнику». На жаль, реалізувати свій потенціал Геннадій Савко не зміг. Щодо Василя Мудрея, то він захищав кольори «Буковини» до 1986 року. Також Василь виступав у колективах Тернопільської області «Кристал» (Чортків) і «Дністер» (Заліщики).
Серед захисників відзначимо Івана Гакмана, Романа Угренчука, Віктора Барчука (капітан команди), Валерія Богуславського. Іван Гакман завершив свої виступи у «Буковині» після сезону – 86. Однак, Іван футбол не залишив. Він встиг пограти у чернівецьких командах «Карпати» та «Лада», чортківському «Кристалі», заліщицькому «Дністрі» та в інших колективах. Кваліфікований футболіст Роман Угренчук за багаторічні виступи у «Буковині» отримав звання «майстер спорту СРСР». Після того, як Роман залишив чернівецьку команду, то він «засвітився» у новоселицькому «Колосі» та працює дитячим тренером. На жаль, після сезону – 82 залишив «Буковину капітан команди Віктор Барчук. Потім Віктор виступав у чернівецьких «Легмаші» та «Ладі», у молдовському клубі «Вілія» (Бричани). Щодо Валерія Богуславського, то він після завершення кар’єри став працювати у тренерському штабі чернівецької «Буковини», а у 1996 році став головним наставником нашої команди. Також Валерій Олександрович був головним тренером тернопільської «Ниви», івано – франківського «Прикарпаття» та працював у полтавській «Ворсклі».
Лідерами півзахисту «Буковини» були Віктор Максимчук, Ігор Заводчиков та Юрій Гій. Коли завершився сезон – 82, Максимчук перейшов у команду «Дніпро» (Могильов), який виборов право виступати у першій лізі СРСР. Згодом Максимчук повернувся у «Буковину», де у 1987 році завершив виступи у командах майстрів. На жаль, у 1995 році Віктор Максимчук пішов із життя. Вже багато років ФК «Університет» в особі Миколи Осадця проводить ветеранський турнір, який присвячений пам’яті відомого буковинського гравця. Ігор Заводчиков завершив виступи в «Буковині» у 1986 році. А через три роки Ігор з’явився у складі черкаського «Дніпра». У чернівецькій «Буковині» Юрій Гій з’явився тоді, коли йому було 17 років. Цей футболіст тривалий час був капітаном нашої команди. Вже після завершення кар’єри Юрій Володимирович став головним тренером рідного колективу. Саме під орудою Гія чернівецька «Буковина за підсумками сезону – 99/2000 повернулася у першу лігу чемпіонату України. Під час кар’єри футболіста Юрій виступав у львівських «Карпатах», чернівецькій «Ладі» та молдовському клубі «Ністру» (Атаки), де також працював головним тренером.
У нападі на провідних ролях перебували Сергій Шмундяк і Віктор Олійник, які упродовж сезону забили на двох 43 голи. Сергій Шмундяк був блискучим гравцем. Його запрошували навіть у київське «Динамо». І все ж, більшу частину кар’єри Сергій провів у чернівецькій команді. Хоча у 70 – х роках Шмундяк пограв у львівських колективах СКА і «Карпати». У 1986 році Сергій Шмундяк забив 100 гол у футболці «Буковини». Згодом талановитий футболіст прийняв рішення завершити виступи у чернівецькій команді. А щодо успіху у 1982 році Сергій каже: «У нас тоді сформувався колектив однодумців. Це сприяло нашому успіхові. Хлопці, які грали тоді в "Буковині", виступали разом ще з юнацьких років. Тож на зеленому газоні вони розуміли один одного, як кажуть, з півслова. Тим паче, що кістяк команди складали 25-27-річні гравці. А це оптимальний вік для футболу. На жаль, у перехідному турнірі за право грати у першій лізі ми виступили невдало. Та й, зрештою, виникає запитання: а чи могла б "Буковина" стабільно виступати у першому союзному дивізіоні. Так, сезон-другий чернівецька команда могла б протриматися. Однак через фінансову обмеженість "Буковини" грати там, де змагаються команди класом вище, було б надзвичайно важко".
Інший нападник - Віктор Олійник зробив вагомий внесок у перемоги «Буковини» у 80 – х роках. Зокрема, у 1987 році Віктор забив за сезон 30 голів. Цікаво, що Олійник виступав у «Буковині» вже у роки Незалежності. Окрім «Буковини» Віктор пограв у запорізькому «Металурзі», львівських «Карпатах», болгарському клубі «Хасково», кіровоградській команді «Зірка НІБАС»…
Сімнадцять матчів у сезоні – 82 за «Буковину» зіграв Віктор Пасулько, який у розпал чемпіонату перейшов у одеський «Чорноморець». У 80 – х роках Віктор став дворазовим чемпіоном СРСР у складі московського «Спартака». А одягнувши футболку збірної СРСР, колишній футболіст «Буковини» здобув срібну нагороду чемпіонату Європи – 88.
У сезоні – 82 за чернівецьку «Буковину» також виступали: Валерій Чернецький, Олег Чорноус, Віктор Ряшко, Володимир Стасинець, Юрій Ілюк, Роман Вербовський, Олег Арійчук. Керівний склад: старший тренер – Олександр Павленко, начальник команди – Михайло Арсеній, тренер – Іштван Шандор, адміністратор команди – Володимир Воронюк.
Після завершення чемпіонського сезону «Буковину» залишили Віктор Максимчук (перейшов у «Дніпро» з Могилева), Віктор Ряшко («Нива», Бережани), а також Віктор Барчук, Юрій Ілюк, Володимир Стасинець. Натомість повернувся у «Буковину» з донецького «Шахтаря» голкіпер Володимир Нікітін. Також у чернівецькому клубі з’явилися Юрій Шелепницький, Дмитро Білоус, Валерій Сарафінчан, Тиберій Карпонай.
На жаль, у сезоні – 83 стабільної гри підопічні Олександра Павленка не продемонстрували. Як наслідок, перше коло наші земляки завершили на 10 сходинці. Щоправда, за підсумками чемпіонату буковинці посіли 6 місце. Найкращим бомбардиром команди став Віктор Олійник – 23 голи. Непогано проявили новачки «Буковини» - Юрій Шелепницький та Дмитро Білоус. Свій перший гол за «Буковину» забив Віктор Мглинець. Також дебютував у чернівецькій команді Валерій Королянчук.
Перед стартом чемпіонату – 84 «Буковині» майже вдалося зберегти склад. На жаль, завершив виступи у чернівецькому клубі захисник Валерій Богуславський, який став тренером «Буковини». Залишив Чернівці Тиберій Карпонай. Натомість у «Буковині» дебютували Василь Задорожняк, Сергій Темерівський, Микола Гафійчук, Дмитро Гордей. Останній хоча і є уродженцем Буковини, але виступав у колективах інших міст (полтавський «Колос», київський СКА). З’явився на полі у складі «Буковини» і екс – гравець київського «Динамо» Олександр Бойко. Однак, Олександр залишив «Буковину» у розпал сезону. Також не дограв сезон у «Буковині» Дмитро Білоус, який перейшов у запорізький «Металург». На жаль, чернівчани знову виступили нижче своїх можливостей. Як наслідок, наші земляки завершили чемпіонат на 14 місці. Другий рік поспіль кращим бомбардиром «Буковини» став Віктор Олійник – 12 голів. Сім голів забив Дмитро Гордей. По п’ять результативних ударів на рахунку Сергія Шмундяка та Валерія Сарафінчана. Також відзначимо вдалу гру Романа Угренчука та Юрія Гія, які разом із Дмитром Білоусом потрапили у список 22 – х кращих гравців України.
Сезон – 85 чернівецькій «Буковині» довелося розпочинати без свого найкращого бомбардира Віктора Олійника, який перейшов у запорізький «Металург». Натомість повернулися у Чернівці Віктор Максимчук («Дніпро», Могильов) та Віктор Мглинець («Поділля», Хмельницький). Дебютували у «Буковині» вихованець київського футболу Дмитро Мазур і наш земляк Дмитро Бідулька. На жаль, у розпал сезону залишив чернівецький клуб Василь Задорожняк. Чемпіонат – 85 «Буковина» завершила на 9 сходинці. Блискуче проявив себе Віктор Мглинець, який став кращим бомбардиром команди (20 голів). Чотирнадцять голів забив Сергій Шмундяк, сім – Дмитро Гордей та Віктор Максимчук. Непоганий сезон провів Юрій Гій, який розпочав виступати у захисній ланці.
Перед початком сезону – 86 замість Олександра Павленка старшим тренером «Буковини» знову став Борис Розсихін. У команді відбулися серйозні зміни. Найвідчутнішою втратою став перехід Віктора Мглинця у запорізький «Металург». Також залишили «Буковину» Василь Мудрей, Дмитро Гордей, Микола Гафійчук, Олег Чорноус… Вже під час чемпіонату з «Буковиною» попрощався Сергій Шмундяк. Борис Розсихін запросив у Чернівці Михайла Савку (раніше виступав у кіровоградській «Зірці та запорізькому «Металурзі»), Володимира Рубцова (грав у волгоградському «Роторі»), майстра спорту Григорія Батича (пограв у львівських «Карпатах» і кишинівському «Ністру»). Дебютував у «Буковині» Борис Фінкель. У розпал сезону у Чернівцях з’явився Олег Бурчак. На жаль, вже вкотре команда зіграла нижче своїх можливостей. Зокрема, невдало буковинці грали в нападі. Найкращий бомбардир «Буковини» Григорій Батич забив лише 9 м’ячів. На гол менше забив Володимир Рубцов. У підсумку наші земляки завершили чемпіонат на 15 сходинці.
"Буковина" напередодні сезону - 87
Після невдалого сезону Чернівці залишив Борис Розсихін. Замість нього старшим тренером «Буковини» став Юхим Школьников, який до цього вдало працював із чернігівською «Десною» та вінницькою «Нивою». У 1984 році вінницька команда під керівництвом Юхима Григоровича перемогла у другій лізі (шоста зона). Новий тренер зробив серйозні зміни у нашій команді. Залишили «Буковину» Михайло Савка («Прикарпаття», Івано – Франківськ), Григорій Батич («Закарпаття», Ужгород). Припинили виступи у чернівецькій команді Іван Гакман, Ігор Заводчиков, Дмитро Мазур, Борис Фінкель. Вже під час чемпіонату з «Буковини» пішли Віктор Максимчук і Дмитро Бідулька. Поповнення «Буковина» отримала солідне. У Чернівці повернулися Віктор Олійник і Віктор Мглинець («Металург», Запоріжжя). Також у «Буковині» з’явилися Сергій Походзіло («Кривбас», Кривий Ріг), Андрій Гузієнко («Прикарпаття», Івано – Франківськ), Олег Хоружий («Шахтар», Павлоград), Юрій Авраменко («Суднобудівник», Миколаїв), а також вихованець місцевого футболу Іван Руснак. У розпал сезону у «Буковині» з’явилися Микола Чеботар («Ністру», Кишинів), Юрій Черенков («Металург», Запоріжжя), Олександр Давиденко («Кривбас», Кривий Ріг). Упродовж другого кола чемпіонату наші земляки перебували у групі лідерів. На жаль, через поразку від харківського «Маяка» (1:2), підопічні Юхима Школьникова залишилися без нагород. Однак, після кількох невдалих сезонів, 4 місце було розцінено як непоганий результат. Блискуче відіграв сезон Віктор Олійник, який забив 30 м’ячів. Значно підсилили гру «Буковини» воротар Микола Чеботар і нападник Андрій Гузієнко, який забив 11 голів. Пристойно провели сезон Валерій Сарафінчан, Юрій Гій, Роман Угренчук (у 1987 році за багаторічні виступи у «Буковині» Роман отримав звання «майстер спорту СРСР»), Олег Бурчак, Сергій Походзіло, Віктор Мглинець, капітан команди Юрій Гій та Юрій Шелепницький. До речі, на гру Шелепницького звернули представники київського «Динамо».
Чернівчани випередили «Ворсклу» та СКА
1988 рік. Чернівецька "Буковина" - переможець союзного друголігового чемпіонату (6 зона)
Напередодні сезону – 88 перед «Буковиною» стояло завдання – здобути чемпіонське звання та поборотися за вихід у першу лігу. Для виконання серйозного завдання у Чернівцях з’явилося багато кваліфікованих футболістів. Серед них – Василь Задорожняк («Кристал», Херсон), Віктор Будник («Таврія», Сімферополь), Дмитро Білоус («Металург», Запоріжжя), Юрій Кошкін («Колос», Нікополь). У другому колі дебютував у «Буковині» захисник Юрій Махіня («Таврія», Сімферополь), який виступав у вищій лізі за київське «Динамо» та харківський «Металіст». Завершили виступи в командах майстрів ветерани «Буковини» воротар Володимир Нікітін і захисник Роман Угренчук. Також залишив команду Олег Хоружий («Динамо», Біла Церква). Замінив Нікітіна у «Буковині» Віталій Толмачов («Ворскла», Полтава). Виступи у чемпіонаті буковинці розпочали не зовсім вдало. Підопічні Юхима Школьникова втратили очки на власному полі у матчах із палоградським «Шахтарем» (1:2), полтавською «Ворсклою» (1:1), поступилися на виїзді черкаському «Дніпру» (0:1). Це вплинуло на те, що перше коло буковинці завершили на третій сходинці. На щастя, у другому колі чернівчани зуміли обійти одеський СКА, а потім витримати конкуренцію з боку полтавської «Ворскли». Тож після шестирічної перерви «Буковина» перемогла у другій лізі.
Для виходу у першу лігу чернівецькій «Буковині» знову довелося грати у перехідному турнірі. Цього разу суперниками чернівчан були воронезький «Факел» та «Уралмаш» із Свердловська (нині – Єкатеринбург). У домашніх зустрічах команда Юхима Школьникова здобула дві перемоги з однаковим рахунком 2:1. А на виїзді наша команда переграла «Уралмаш» із результатом 2:0. Доля путівки у першу лігу вирішувалася у матчі «Факел» - «Буковина». Цей поєдинок не без допомоги арбітра виграв «Факел» - 2:0. Тож «Буковина» знову не змогла підвищитися в класі. У перехідних іграх вдало зіграв Андрій Гузієнко, який забив три м’ячі.
Хто ж допоміг «Буковині» здобути чемпіонське звання ? Основним голкіпером чернівчан був досвідчений Микола Чеботар. До приходу у «Буковину» Микола захищав кольори команд «Зоря» (Бельці), СКА (Київ) та «Ністру» (Кишинів). У складі команди з Кишинева Чеботар виступав у вищій та першій лігах СРСР. На жаль, у «Буковині» кваліфікований воротар відіграв лише два сезони. Після чемпіонату – 88 Микола повернувся у Молдову, де пограв у «Зорі» та «Ністру». Зараз Микола Чеботар працює генеральним секретарем федерації футболу Молдови.